Prywatne zabiegi ortopedyczne

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która dotyczy nerwu pośrodkowego. Jest to najczęstszą neuropatią uciskową. Schorzenie przeważnie dotyczy ręki dominującej ( obustronnie występuje u około 10% pacjentów). Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek intensywnego i długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka , którego sklepienie stanowi więzadło poprzeczne nadgarstka a zawartość stanowi 9 ścięgien zginaczy, ich błona maziowa i nerw pośrodkowy. Jego przyczyną jest obrzęk zapalny tkanek otaczających nerw pośrodkowy, jak również pourazowe lub zwyrodnieniowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka.

Objawy :

- początkowo sporadyczne drętwienie, mrowienie i bóle w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego

- powszechnym objawem jest nasilenie sie objawów w nocy co powoduje trudności w spaniu i budzenie ( dzieje sie tak ponieważ silniejsza masa mięśnia zginaczy wymusza podczas snu ustawienie nadgarstka w pozycji zgięciowej co prowokuje objawy )

-  z biegiem czasu dochodzi zaniku mięśni kłębu kciuka , osłabienia chwytu, braku precyzji i ograniczenia ruchów( pojawia się utrudnione zaciskanie ręki w pięść, a trzymane przedmioty często wypadają z ręki ).

- w badaniu stwierdza sie dodatni objaw Tinela (pukanie w nerw pośrodkowy na wysokości kanału nadgarstka powoduje parestezje w obrębie palców unerwionych czuciowo przez nerw pośrodkowy) oraz dodatni objaw Phalena (nasilenie parestezji po kilku-kilkudziesięciu sekundach utrzymywania zgięcia stawu promieniowo-nadgarstkowego).

 

Leczenie :

- leczenie nieoperacyjne ( unieruchomienie w szynie w pozycji neutralnej , niesteroidowe leki p-zapalne, iniekcje hydrokortyzonu, fizykoterapia )

- leczenie operacyjne ( chirurgiczna dekompresja nerwu pośrodkowego )